بررسی بک لینک های سایت

بک لینک‌ها وقتی ایجاد می‌شوند که یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگری لینک می‌دهد. این ارتباطات باعث بالا رفتن ترافیک و بهبود اعتبار سایت شما می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به نحوه بررسی بک لینک های سایت بپردازیم و به شما توضیح دهیم که چگونه بک لینک هایی که به سایت‌های موردنظر مثل رقیبان لینک شده‌اند را بیابید تا بتوانید با استفاده از این داده‌ها استراتژی لینک‌سازی خود را بهبود دهید.

بررسی بک لینک های سایت با چه هدفی انجام می‌شود؟

به‌عنوان یک متخصص سئو یا صاحب یک وب‌سایت، درصورتی‌که می‌خواهید در رتبه‌بندی و جذب ترافیک سایتتان عملکرد بهتر ارائه دهید، باید بدانید که چگونه بک‌لینک‌ها را بیابید؛ بنابراین حتماً این مطلب را تا آخر مطالعه فرمایید تا به طور کامل با بررسی بک‌ لینک‌ های سایت و ابزارهای کاربردی این زمینه آشنا شوید.

بررسی بک‌ لینک‌ های سایت قسمت مهمی از سئو و مدیریت وب‌سایت است. با تجزیه‌وتحلیل بک لینک‌، می‌توانید درک بهتری از وضعیت کلی سئوی سایت داشته باشید  و فرصت‌های پیشرفت را بهتر بشناسید. این اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند تا کیفیت و کمیت لینک‌ها را ارتقا دهید. همچنین می‌توانید اعتبار دامنه خود را بیفزایید و در انتها رتبه‌تان را در موتورهای جستجو بالا ببرید. بررسی بک‌ لینک ‌های سایت اطلاعات بسیار مفیدی درباره استراتژی سئو هر سایت ارائه دهد. این اطلاعات موارد زیر را در برمی‌گیرند:

بررسی بک لینک های سایت با چه هدفی انجام می‌شود؟
 • کیفیت بک لینک: بک لینک‌ها نوعی عامل مهم در تعیین نحوه ارتباط و اعتبار یک سایت محسوب می‌شود. بک‌لینک‌هایی که باکیفیت هستند از منابع معتبر مانند وب‌سایت‌های مؤسسات دانشگاهی، دولتی و برندهای پیشرو در هر صنعت می‌تواند به موتورهای جستجو بفهماند که سایت شما یک منیع اطلاعاتی مورداعتماد است.  درغیر این صورت  توسط سایت‌های نامربوط یا اسپم به اعتبار و رتبه سایتتان آسیب می‌رسد. با بررسی بک ‌لینک های سایت می‌توانید موارد باکیفیت را پیدا کنید.
 • استراتژی لینک‌سازی: لینک‌سازی از مهم‌ترین جنبه‌های سئو محسوب می‌شود و می‌تواند کمک زیادی به وب‌سایت شما در جهت کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو کند. با تجزیه‌وتحلیل نمودن بک لینک های سایت، می‌‌توانید از استراتژی‌های که در آن مورداستفاده قرار گرفته است، الگوبرداری کنید.  این استراتژی‌ها مواردی همچون ارسال پست مهمان، لینک‌های شکسته و منتشرکردن رپرتاژ را در بر می‌گیرد.
 • تجزیه‌وتحلیل کردن رقیبان: بررسی لینک‌های خارجی سایت‌های که رقیب شما هستند، اطلاعات مفیدی درباره استراتژی‌های سئو  و ایده‌های که در جهت بهینه‌سازی به‌کاررفته شده است، به شما می‌دهد. با درک‌کردن همه لینک‌های که رقیبان شما به دست می‌آورند و استراتژی‌هایی که به کار می‌برند، می‌توانید فرصت‌هایی را برای ایجاد لینک‌های باکیفیت برای سایتتان پیدا کنید.
 • پیشگیری از جریمه گوگل: کاهش ناگهانی ترافیک یا رتبه می‌تواند نمایانگر این باشد که وب‌سایت شما جریمه شده است.  بک‌لینک‌های بی‌کیفیت و سمی یکی از دلایل این اتفاق هستند. با بررسی بک لینک های سایت می‌توانید لینک‌های سمی و بی کیفیتی که سبب جریمه‌شدن سایت شما شده‌اند را شناسایی کنید و سپس اقدامات لازم را برای حذف آنها انجام دهید. به‌طورکلی این امر می‌تواند سایت شما را سالم نگه دارد و رتبه‌تان را بالاتر ببرد.
بیشتر بخوانید
کاربردی ترین ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی

بهترین ابزارها برای بررسی بک ‌لینک ‌های سایت

بهترین ابزارها برای بررسی بک ‌لینک ‌های سایت

اکنون که شما اهمیت بررسی بک لینک های سایت آگاه شدید، شاید این سؤال به ذهنتان خطور کند که چگونه لینک سایت را بیابیم؟ ابزارهای وجود دارد که برای بررسی بک لینک های سایت به شما کمک می‌کنند. این‌گونه متوجه می‌شوید که کدام سایت‌ها به شما لینک می‌دهند؛ بنابراین می‌توانید بفهمید که کدام مورد ارزش بیشتری برای سایت شما ایجاد می‌نمایند و باید روی کدام یک از سرمایه‌گذاری بیشتری کند.

Ahrefs

در بین ابزارها و روش‌های بررسی بک لینک های سایت ابزار Ahrefs جز بهترین‌ها  محسوب می‌شود. Ahrefs داده‌های زیادی به شما ارائه می‌دهد که می‌تواند در امر مدیریت بک‌لینک‌ها به شما کمک زیادی کند. برای استفاده از این ابزار می‌توانید URL سایت رقیبان و خودتان  را درج نمایید تا اطلاعاتی درباره سایت‌های که به آن صفحه لینک داده‌اند، به دست آورید. هنگامی URL سایت موردنظر را وارد کردید، تمامی لینک‌هایی که به آن صفحه اشاره می‌کنند را دریافت می‌نمایید.

این ابزار جستجوگر بک لینک، اطلاعات زیادتری درباره رتبه بندی دامنه و تعداد دفعاتی که آن دامنه به سایت مورد نظر لینک داده است، پیدا می‌کنید. Ahrefs به شما کمک می‌کند تا لینک‌های شکسته و گم شده یک سایت را ببینید و همچنین به‌وسیله آن می‌توانید بر پروفایل یک بک لینک نظارت داشته باشید و رشد و کاهش آن و میزان  ترافیک ارگانیک را متوجه بشوید.  به طور کلی، Ahrefs داده‌های با کیفتی در رابطه با بک لینک‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

به کمک این ابزار شما می‌توانید بک لینک های سایت خود یا رقبا را آنالیز کنید و اطلاعات مفید فراوانی در این باره به دست بیاورید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند استراتژی خود را برای پیداکردن بک‌لینک اصلاح نمایید. استفاده از این ابزار، نیاز به خرید اکانت حرفه‌ای دارد، اما حدود 7 روز به صورت رایگان می‌توانید از Ahrefs استفاده کنید.

Jetseo

جت سئو نوعی ابزاری  آنلاین است که به‌وسیله آن سایت را آنالیز می‌کنند و مشکلات آن را شناسایی می‌نمایند. حتماً راهکارهایی هم برای بهبود سئو در اختیار شما قرار می‌دهد. این راهکارها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بررسی فنی و محتوایی سایت
 • مشاهده خطاهای فنی سایت
 • بررسی‌کردن بک لینک های سایت رقبا و تجزیه‌وتحلیل نمودن آنها
 • رهگیری رتبه کلمات کلیدی
 • ارائه ساختار محتوا
 • تحقیق کلمات کلیدی

 مهم‌ترین زمینه  جت سئو در مقایسه با  بقیه ابزارها این است که  داده‌های بیشتری را نسبت به نمونه‌های خارجی از سایت‌های فارسی جمع‌آوری می‌کند و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. همچنین کاربران با کمک جت سئو دیگر مشکل پرداخت دلاری را ندارند.

در آنالیز بک‌لینک، شما عملکرد وب‌سایت‌های رقیب، تعداد کلی بک‌لینک‌های که در هر دامنه،  کلمه‌هایی که استراتژی که استراتژی‌ها روی آنها انجام شده است و ویژگی‌های دوفالو یا نو فالو بودن را مشاهده نمایید.  برای بررسی بک لینک های سایت رقبا به‌وسیله جت سئو در ابتدا باید یک اکانت بسازید و مسیر زیر را طی کنید.

بعد از کلیک‌کردن بر روی گزینه بک‌لینک رقبا با صفحه‌ای روبرو می‌شوید که در آن می‌توانید نام رقیب خود را که می‌خواهید آن را بررسی کنید را وارد نمایید. با استفاده  از این قسمت می‌توانید تحلیل جامعی روس سایت موردنظر خود داشته باشید. همچنین جت سئو یک افزونه سئو کروم و سایر مرورگرها را دارا است.

Moz Link Explorer

Moz Link Explorer

این سایت داده‌های ارزشمندی  را در اختیار  شما می‌گذارد و به شما کمک می‌کند بک‌لینک‌های بهتری را برای سایتتان بسازید. با Moz Link Explorer، یک وب‌سایت  را در نوار جستجو درج می‌کنید و اطلاعاتی درباره لینک‌های URL به شما ارائه می‌دهد. این اطلاعاتی مواردی مثل لینک‌های ورود، اعتبار صفحه، انکر تکست‌های مورداستفاده و امتیاز اسپم را در بر می‌گیرند. به کمک این ابزار شما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تعمیر لینک شکسته
 • کشف لینک‌های جدید و گم شده
 • تحقیق درباره لینک‌های سایت رقیب
 • پیداکردن فرصت لینک‌سازی
 • تحلیل انکر تکست‌های مورداستفاده برای بک لینک های سایت
 • استفاده از داده‌های لینک برای ساخت محتوای بهتر
بیشتر بخوانید
کلمات کلیدی چیست؟

SEMrush

SEMrush یک ابزار عالی برای بررسی بک لینک های سایت محسوب می‌شود. این ابزار، پایگاه‌ داده عظیمی از اطلاعات را دارد که به‌صورت روزانه آن را بروز می‌کنند.  به‌روزرسانی مداوم، به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات بک‌لینک‌های سایتتان به‌صورت دقیق بررسی نمایید.

 این آموزش سمراش کمک می‌کند که چندین وب‌سایت رقیب را به طور هم‌زمان مورد بررسی قرار دهید و ببینید لینک‌دهی آنها چگونه است. SEMrush کمک می‌کند تا تمام لینک‌های که به دامنه شما ارتباط پیدا می‌کنند را به همراه کیفیت آن ببینید. به‌وسیله این ابزار می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • بررسی لینک‌های ورودی
 • بررسی اعتبار دامنه لینک‌ها
 • مشاهده انکر تکست‌های مورداستفاده
 • دیدن URLها و عناوین صفحات لینک‌دهنده
 • فهمیدن منطقه جغرافیایی لینک‌دهی

Buzzsumo

با وسیله این ابزار می‌‌‌توانید کلمات کلیدی  و نام دامنه را بررسی کنید. در صورت انتخاب گزینه کلمات کلیدی، می‌توانید صفحات با بالاترین رتبه را برای کلمات کلیدی بیابید  و لینک‌های مرتبط با سایت را مورد بررسی قرار دهید. اگر در پی کسب رتبه بالاتر برای یک کلمه کلیدی خاص هستید، این منبع برای شما مناسب است. Buzzsumo به شما کمک می‌کند تا دامنه‌های مختلف را جستجو نمایید و بفهمید که کدام سایت‌ها به آنها لینک می‌دهند.

این ابزار داشبوردی کاربرپسند دارد؛ بنابراین می‌توانید بدون هیچ زحمتی  دامنه‌های مختلف هر سایت را جستجو کنید و هر اطلاعاتی که می‌خواهید را به دست بیاورید. ازاین‌رو، ابزار Buzzsumo کاربرد فراوانی دارد و خیلی‌ها استفاده از آن را ترجیح می‌دهند.

Buzzsumo

Google Search Console

سرچ کنسول گوگل ابزاری رایگان است. با استفاده از این ابزار بررسی بک لینک های سایت می‌توانید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشید. وقتی از این ابزار استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که آیا گوگل می‌تواند در سایت شما خزش داشته باشد و آن را ایندکس کند یا خیر. اهمیت این موضوع به خاطر این است که گوگل زمینه وب‌سایت شما را به‌خوبی درک کند  و از اطلاعات آن برای رتبه‌بندی سایتتان در نتایج جستجو استفاده نماید.

سرچ کنسول گوگل، داده‌های مرتبط با ترافیک جستجو را در سایت شما گزارش می‌کند. در واقع می‌توانید بفهمید چند بار و برای کدام عبارت  در نتایج جستجو مشاهده شده‌اید. همچنین به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که وب‌سایت‌های دیگر چگونه محتوای شما را یافته  و به آن لینک داده است. همچنین در می‌یابید که رتبه شما در نتیجه جستجو به چه نحو روی لینک‌های شما اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
الگوریتم های گوگل

Majestic

Majestic یکی از قدیمی‌ترین ابزارها برای بررسی بک لینک های سایت است. اگر دنبال ابزاری می‌گردید که در این زمینه سال‌ها کارکرده باشد، پیشنهاد ما به شما مجستیک است. این ابزار هم مانند سایر موارد مشابه اطلاعات فراوانی را در اختیارتان می‌گذارد مثل:

 • لینک‌هایی که خارجی هستند.
 • آی‌پی‌هایی که ارجاع می‌دهند.
 • دامنه‌هایی که ارجاع‌دهنده هستند.
 • تاریخچه‌هایی که درمورد بک‌لینک به شما اطلاعات می‌دهند.

به کمک این مورد شما اطلاعاتی درباره اینکه چه سایتی به شما لینک می‌دهد و چگونه قادر هستید بک‌لینک‌های بیشتری برای وب‌سایتتان جمع کنید، به دست می‌آورید. همچنین این ابزار به شما می‌گوید کدام سایت و صفحات عملکرد بهتری دارند و روی کدام یک از آنها باید برای به‌دست‌آوردن لینک کار کنید.

Ubersuggest

با استفاده از این ابزار شما امکانات زیادی به دست می‌آورید. همچنین در زمینه‌های مختلفی از جمله امتیاز دامنه، نوع لینک، امتیاز صفحه، انکر تکست، میزان کل بک‌لینک‌ها به صفحه، تعداد کل لینک نو فالو و دامنه‌های ارجاع‌دهنده  به شما اطلاعات زیادی می‌دهد.

 با Ubersuggest می‌توانید رقبای خود را تحلیل کنید. این تجزیه‌وتحلیل باعث می‌شود شما فرصت‌های جدیدی برای لینک‌سازی پیدا نمایید و ببینید چه سایتی به رقیب‌های شما لینک می‌دهند. شناختن بهترین فرصت‌های لینک‌سازی  یکی از مزایای استفاده از این ابزار است. Ubersuggest خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

چه زمانی باید بررسی بک لینک های سایت را انجام دهیم؟

اگر سایت‌ شما به‌تازگی شروع به فعالیت کرده است، حتماً باید رقبا را تحلیل کنید. در این امر حتما بک لینک های سایت را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید از چه سایت‌های لینک گرفته‌اند و چه نتیجه‌ای  از این یک لینک‌ها دریافت نموده‌اند. همواره نتیجه برای شما اهمیت زیادی دارد.

 همچنین اگر مدتی در حال فعالیت هستید و از سایت‌های مختلف بک لینک گرفته‌اید، حتما با کمک ابزارهای که در این مقاله معرفی شد، لینک‌ها را بررسی کنید  و ببینید که کدام مورد عملکرد بهتری داشته است. همچنین در این مرحله  نیز تحلیل بک لینک های سایت رقبا هم اهمیت زیادی دارد. این کار را حتما به صورت دوره‌ای انجام دهید و به کمک نتایج آن، استراتژی سئوی خارجی سایتتان را بهبود دهید.

سخن نهایی

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی بک لینک های سایت بپردازیم و به شما بگوییم که این کار چه اهمیتی دارد و اصلاً چرا باید انجام شود. دانستن روش پیداکردن بک لینک های سایت، ابتدایی‌ترین و اصولی‌ترین قوانین سئو است که باید روی آن تسلط کافی داشته باشید. با ابزار مناسب، می‌توانید بک لینک های سایت خود و دیگران را بررسی و آنالیز کنید. حتی می‌توانید از کیفیت آن مطمئن شوید و موارد آسیب‌زا را حذف نمایید.

5/5 - (1 نظر)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!