دنیای کسب و کار مدرن با عناصری مانند وب سایت و خدمات آنلاین رونق منحصری گرفته است. امروز برای معرفی نمودن یک مجموعه یا کمپانی باید نخست آدرس وب سایت و سوشال مدیای مختص به آن را ارائه دهید. فعالیت شما در دنیای آنلاین به دقت توسط مخاطب و رقیب شما بررسی می‌شود. پشتیبانی از سایت یکی از مهم ‌ترین بخش‌های ادامه فعالیت شما به صورت آنلاین است.

برای داشتن یک سایت خوب در ابتدای کار نیازمند یک طراحی خوب و مناسب با حوزه فعالیتتان هستید. با طراحی وب سایت اصل ماجرا آغاز می‌شود. شما تنها با یک پشتیبانی مداوم و با دقت می‌توانید فعالیت خودتان را ادامه دهید.

نگهداری از وب سایت و پشتیبانی از آن گام دوم شما خواهد بود. پشتیبانی از سایت به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ نخست بخش پشتیبانی فنی است و بخش دوم پشتیبانی محتوایی خواهد بود. پشتیبانی از یک سایت باید به صورت مداوم و با تخصص کافی صورت بگیرد.

در ادامه کاملا به مسائل مرتبط با پشتیبانی سایت خواهیم پرداخت:

اهمیت پشتیبانی سایت

یکی از نگرانی‌های صاحبان مشاغل، حفظ راه‌های ارتباطی با مخاطبان و مشتریان است. وب سایت شما مهم‌ترین دریچه برای تعامل با مخاطبی خواهد بود که به خدمات و محصولات شما نیاز دارد. اصل ماجرا این است که در واقع برای این دسته از مشاغل، سایت حکم یک مغازه وسیع با خیل عظیمی از اجناس را دارد.

پس از طراحی وب سایت هیچ برنامه‌ای برای پشتیبانی ندارید؟ درست مانند این است که برای فروشگاه فیزیکی خود هیچ درب و قفلی نگذاشته باشید. حفاظت و پشتیبانی از سایت برای بقای فعالیت و ماندگاری سایت شما از هر نکته دیگری مهم‌تر است. چرا که با نداشتن یک برنامه پشتیبانی شما هر برنامه‌ریزی دیگری هم انجام دهید به یکباره از بین خواهد رفت.

اهمیت پشتیبانی از سایت

گاهی افراد وب سایت را برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری تاسیس نمی‌کنند. افراد بسیاری برای استفاده‌های شخصی وب سایت طراحی می‌کنند. در این مورد الزامی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد هر چند که در این حالت هم خطراتی وجود دارد. اما اگر وب سایت شما به چرخه اقتصادی مجموعه ارتباط ویژه‌ای دارد حتما باید از خدمات پشتیبانی وب سایت بهره ببرید.

بیشتر بخوانید
صفحه فرود یا Landing Page چیست ؟

راه‌های متنوعی برای پشتیبانی از وب سایت وجود دارد. بهترین راه حل این است که افراد متخصص و دارای تجربه‌ طراحی وب سایت این فعالیت را انجام دهند. اهداف حفاظت و پشتیبانی از سایت طیف وسیعی دارد؛ گاهی شما قصدتان فقط ایمن ماندن سایت از هرگونه ایراد و از کار افتادگی است. اما در برخی دیگر از مواقع قصدتان بروزرسانی و افزایش رتبه سایت است.

امروز برحه‌ای از تاریخ است که حتی کسب و کار‌های سنتی و آن‌هایی که به شیوه‌های قدیمی فعال بوده‌اند، در حال راه‌اندازی وب سایت هستند. برای جذب مخاطب نیاز به یک سایت خوب و ایده‌آل با تمامی امکانات مورد نیاز دارید. همچنین نیاز به یک پلن مناسب برای رشد و گسترش سایتتان خواهید داشت. برای این که در این راه نهایت سود را به دست آورید و از رقیبان خود عقب نمانید، باید یک پشتیبانی حرفه‌ایی از سایتتان را به کار گیرید.

به این نکات توجه کنید

 • بروز رسانی مداوم وب سایت
 • تولید محتوای حرفه‌ای بر اساس اصول سئو سایت
 • تولید محتوا برای تمامی محصولات
 • تمامی حفره‌های امنیتی را پوشش دهید
 • طراحی خوب و متناسب با حوزه فعالیتتان را داشته باشید
 • و…
پشتیبانی از سایت

انواع پشتیبانی سایت

در پشتیبانی و ارتقای وب سایت دسته بندی‌ها و موضوعات متنوعی وجود دارند که توسط تیم‌ها و افراد حرفه‌ای انجام می‌شوند. مهم‌ترین دسته بندی‌ها در پشتیبانی از وب سایت به شرح زیر هستند:

 • پشتیبانی هاست و دامنه: رفع مشکلات میزبانی، رفع ساسپندی و…
 • پشتیبانی فنی: این دسته شامل کلیه خدمات فنی می‌شود مانند: کدنویسی، بروزرسانی، رفع نقص‌های ظاهری، رفع ایرادات برنامه نویسی و…
 • پشتیبانی محتوایی: ایجاد محتوای جدید و بروزرسانی محتوای قبلی اعم از مقاله، عکس، ویدیو و…
 • پشتیبانی سئو: مشاوره یا اعمالی که برای بهبود وضعیت سایت در موتورهای جستجو انجام می‌گیرد
انواع پشتیبانی از سایت

به این نکات در پشتیبانی از وب‌ سایت توجه کنید:

 • وجود اطلاعات تماس در صفحه تماس با ما یا در مکان‌های دیگر سایت از جمله سایدبار، فوتر و…
 • راه‌های گوناگون برای پشتیبانی از سایت
 •  پاسخ دهی به درخواست‌ها کمتر از 24 ساعت
 • در دسترس بودن بدون محدودیت زمانی
 • شناسایی دقیق مشکل و گذاشتن زمان و وقت کافی برای رفع مشکل
نکات پشتیبانی از سایت

چگونگی حفاظت و پشتیبانی از سایت

پشتیبانی از سایت همانطور که پیشتر خاطر نشان کردیم مستلزم یک تخصص و داشتن سطح آگاهی بالایی است. گاهی از مواقع دارندگان سایت‌های کوچک خودشان مسئولیت این پشتیبانی را برعهده می‌گیرند. اما ماجرا برای سایت‌های بزرگ نیازمند تخصص بیشتر است و در عین حال شامل وسواس و دقت بیشتری نیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید
برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت | آشنایی با 9 ابزار کاربردی

پشتیبانی از سایت توسط شرکت‌های مختلف و در قالب پکیج‌های پشتیبانی ارائه می‌شود. تیم‌های حرفه‌ای شامل مهندسان حوزه IT و متخصصان تولید محتوا سعی می‌کنند تا به شیوه‌های رایج روز از وب سایت شما پشتیبانی کنند. این گروه‌ها با تولید محتوای سئو شده و بروزرسانی مداوم سایت، رتبه آن را در گوگل افزایش می‌دهند و همین نکته سبب افزایش بازدید وب سایت خواهد بود.

چگونگی پشتیبانی از سایت

اکثر افراد امور پشتیبانی از سایت شان را هم به همان شخصی می‌دهند که طراحی سایتشان را انجام داده است. این کار نسبتا کار معقول و مناسبی است به شرطی که صفر تا صد پشتیبانی سایت صورت بگیرد.

پشتیبانی از سایت معمولا دارای فاکتورهای خاص خود است و با توجه به این که چه خدماتی قرار است صورت بگیرد هزینه پکیج  متفاوت خواهد بود. شما با خرید یک پکیج صفر تا صد پشتیبانی سایتتان را نخواهید داشت و این امر چیزی است که باید در انتخاب پکیج پشتیبانی خود به آن توجه کنید.

در انتخاب پکیج مورد نظرتان برای پشتیبانی از سایتتان به تخصص فرد دقت کنید و متناسب با تخصص شخص پشتیبان توافقی را بر سر قیمت داشته باشید. اصولا یک فرد کلیه امور پشتیبانی را نمی‌تواند انجام دهد چرا که نمی‌تواند در همگی این طیف وسیع متخصص باشد.

اما گروه‌هایی وجود دارند که با در دست داشتن تعدادی از متخصصان با تجربه، می‌توانند همه فعالیت‌های مربوط به طراحی، پشتیبانی، بروزرسانی و تولید محتوا برای سایت را انجام دهند.

در آخـــــــــر…

نهایتا نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که معیار شما برای پشتیبانی از سایت، تنها سایت خودتان باشد و قیاس با سایر افراد و سایت‌ها لطمه بزرگی را به فعالیتتان خواهد زد. انتخاب پکیج‌های بسیار ارزان با خدمات زیاد حتما دارای نقاط ضعف بسیاری خواهد بود.

همچنین هزینه‌های بسیار بالا نیز صرفا کیفیت فوق‌العاده‌ای نخواهند داشت. در انتخاب پکیج و شرکت پشتیبانی سایت به تخصص پشتیبان و آن چه که سایت برای پشتیبانی نیاز دارد توجه کنید.

بیشتر بخوانید
کوتاه کننده لینک چیست ؟

مجموعه اتوپیا برای راه‌اندازی سایتی با پشتیبانی بالا همراه شما است.


[yasr_visitor_votes size=”medium”]
به این صفحه امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!