تفاوت net. و com.

این که چه دامنه‌ای را برای وب سایت خود انتخاب کنید همیشه یکی از مسائلی است که مدیران وب سایت‌ها با آن‌ سروکار دارند. هر وب سایت با توجه به کار و محتوایی که روی آن قرار می‌گیرد می‌تواند دامنه به خصوص خود را داشته باشد. در این مطلب ما تفاوت net. و com. را بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه همراه اتوپیا باشید.

دامنه com. چیست ؟

دامنه com. چیست ؟

com. دامنه سطح بالا (TLD) است که محبوب‌ترین پسوند است و برای یک وب سایت حرفه‌ای بالاترین ارزش را دارد. com. مخفف کلمه Commerical به معنی تجارت است، اگرچه شهرت بالای com. نشان می‌دهد دسترسی آن می‌تواند محدود شود و در روند انتخاب دامنه، شما را دچار شک کند. یا حتی ممکن است استفاده از com. تا زمان خاصی ادامه پیدا کند و هویت خود را از دست بدهد.

com. یک دامنه بین‌المللی است و به همین خاطر معروف‌ترین، پرطرفدارترین و پرکاربردترین پسوند دامنه برای هر موضوعی می‌باشد، مخصوصا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

دامنه net. چیست ؟

دامنه net. چیست ؟

دامنه net. دومین پسوند محبوب در جهان و جایگزین مناسبی برای com. تخمین زده شده است. پسوند نام دامنه net. مخفف شبکه Network است و در ابتدا قرار بود توسط وب سایت Umbrella مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان پرتال برای سایت‌های کوچک‌تر عمل کند. net. برای مشاغل مرتبط با اینترنت، میزبانی وب سایت، پایگاه داده یا سرویس‌ها استفاده می‌شود.

فقط زمانی که می‌خواهید این پسوند را برای خود انتخاب کنید اول باید مطمئن شوید که نام تجارت شما با پسوند com. موجود نباشد چون این شباهت اسمی باعث می‌شود مخاطبانتان به مشتریان آن‌ها تبدیل شوند و مشکلاتی برای تجارت شما به وجود آورند.
چه موقع باید از پسوند com. استفاده کرد

پسوند com. با اینترنت مترادف شده است و تقریبا ۴۶ درصد از تمام دامنه‌‌های ثبت ‌شده در اینترنت با این پسوند هستند، به همین خاطر است که به خاطر سپردن دامنه با پسوند com. برای کاربران به مراتب ساده‌تر از سایر پسوندها است؛ و به خاطر محبوبیتی که دارد برند شدن آن آسان‌تر بوده و به شما در توسعه کسب و کارتان کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
7 افزونه اینستاگرام وردپرس | معرفی بهترین افزونه ها

چه موقع باید از پسوند net. استفاده کرد

زمانی باید از این پسوند برای دامنه خود استفاده کنید که می‌خواهید به ارائه خدمات اینترنت شبکه، میزبان یک شبکه، میزبانی وب سرویس‌ها دست پیدا کنید. تقریبا ۴ درصد تمام دامنه‌های ثبت شده از این پسوند استفاده می‌کنند. ثبت کننده‌های نام این دامنه شروع به ارائه دادن این پسوند کردند و دیگر پسوندهای دامنه را به عنوان جایگزین com. انتخاب کردند که این امر ممکن است شما را تحت تاثیر خودش قرار بدهد.

تفاوت net. و com.

برای پیدا کردن تفاوت net. و com. اول باید معنی و کاربرد آن‌ها را پیدا کنیم و سپس برای آدرس سایت خودمان یکی از این نام‌ها را انتخاب کنیم. این پسوندهای دامنه برای طبقه‌بندی وب سایت‌ها بر اساس نوع مکان یا مدل تجاری کسب و کار استفاده می‌‎شوند.

در نتیجه باید از بین هزار دامنه موجود متداول‌ترین آن‌ها را پیدا کرد و متناسب با کسب و کاری که داریم باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم ولی قبلش باید نقاط قوت و ضعف و تفاوت‌های آن‌ها را متوجه شویم و با اطمینان پسوند سایت خودمان را انتخاب کنیم.

اگر بخواهیم بارزترین تفاوت net. و com. را بیان کنیم باید بگوییم که فقط اهداف این برنامه‌‎ها متفاوت است و اگر هدف شما ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت و سیستم عامل‌های شبکه است باید یک دامنه net. خریداری کنید، یا اگر هدف شما کسب و کار و درآمد آنلاین باشد می‌توانید یک دامنه com. بخرید.

در حال حاضر با گذشت زمان، این دو تفاوت اصلی چندانی با هم ندارند و تنها نتیجه‌ای که می‌توان از مقایسه کردن این دو پسوند گرفت تفاوت net. و com. تاثیرگذاری آن‌ها در تلفن همراه است، به این دلیل که اکثر گوشی‌های تلفن همراه یک دکمه اختصاصی پیوند دارند که این گزینه به صورت پیش‌فرض com. است پس جستجوی دامنه net. بیشتر وقت کاربر را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
گوگل دیسکاور چیست ؟

یک سری نکات وجود دارد که به شما در انتخاب بهترین دامنه com. کمک می کند

  • نام دامنه شما نشان دهنده کسب و کار شما و کاری است که انجام می‌دهید
  • اگر دامنه مورد نظر شما از پیش گرفته شده باشد می‌توانید به قبل یا بعد از نام مورد نظر خود برای دامنه، کلمات یا حروفی را اضافه کرده و آن را منحصر به فرد کنید
  • از این که نام دامنه مورد نظر شما به آسانی قابل تلفظ کردن باشد اطمینان حاصل کنید
  • از خط تیره یا اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید
  • از موتورهای جستجوگر دامنه که توسط سایت‌های ارائه دهنده خدمات مربوط به دامنه است استفاده کنید تا بتوانید از آزاد بودن نام دامنه و پسوند مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید

com. یا net. کدام یک بهتر است؟

تفاوت net. و com.

اگر بین انتخاب میان این دو دامنه مردد هستید، باید به شما بگویم که انتخاب هر کدام از آن‌ها تاثیری بر روی سایت شما نخواهد داشت. رفتار موتورهای جستجو با هر دو پسوند دامنه یکسان است و شما تنها کافی است روی نکات مربوط به وب سایت خود تمرکز کنید و به تولید محتوای هدفمند بپردازید و رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب کنید. بخش مهم دامنه نام آن است نه پسورد آن. در حالی که حدود ۷۵ درصد از دامنه‌‌های ثبت‌ شده در اینترنت com. است، اما دامنه‌های net. حدود ۱۰ درصد و org. حدود ۷ درصد از دامنه‌‌های ثبت ‌شده را به خودشان اختصاص می‌دهند.


[yasr_visitor_votes size=”medium”]
به این صفحه امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!