سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه برای کسانی که با مهارت‌هایی مانند سئو سروکار دارند نامی آشنا است. سئو کلاه سیاه Black Hat به اقدامات غیراخلاقی اشاره دارد که برای کسب رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو استفاده می‌شود و اغلب برخلاف دستورالعمل‌های موتورهای جستجو هستند. در این مطلب در مورد روش‌های سئو کلاه سیاه و خطرناک‌ترین تکنیک‌های آن صحبت می‌کنیم.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سایت‌های بسیار زیادی در موتور جستجو گوگل وجود دارند که روزانه به فعالیت مشغول هستند و می‌خواهند به صفحه اول سرچ گوگل برسند. این کار مستلزم تولید محتوا مستمر و رعایت اصول سئو است. موتور جستجوی گوگل دارای برخی قوانین و خط‌قرمزها است که صاحبان سایت‌ها با رعایت این قوانین می‌توانند به سرچ‌های بالا برسند.

روش‌های سئو کلاه سیاه می‌تواند با پر کردن متن‌ها با کلمات کلیدی، اتوماسیون محتوا، لینک‌ها یا متن مخفی و سایر فعالیت‌هایی که منجر به جریمه‌ها و ممنوعیت‌های موتورهای جستجو می‌شود، سبب رشد سایت‌ها شود؛ اما در نهایت پس از مدتی گوگل متوجه رشد غیرعادی این پیج‌ها شده و آن‌ها را جریمه می‌کند و رتبه سایت کاهش می‌یابد.

درنهایت می‌بینیم که سئو کلاه سیاه به ضرر صاحبان سایت‌ها خواهد بود؛ زیرا کلاه سیاه یک عمل سئو غیراخلاقی و غیر قانونی است. اکثر فعالیت‌های کلاه سیاه برخلاف توصیه‌های موتورهای جستجو گوگل هستند و اغلب به جریمه ختم می‌شوند. 

به همین دلیل است که وب‌سایت‌هایی که سئو کلاه سیاه را انجام می‌دهند مجازات می‌شوند. در روش کلاه سیاه به طور اغراق آمیزی برای سئو استفاده می‌شود. در حالی که رتبه یک وب سایت در موتور گوگل به مفید بودن آن برای کاربران مرتبط است.

رایج‌ترین تکنیک‌های کلاه سیاه

رایج‌ترین تکنیک‌های کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه می‌تواند یک سایت را از موتورهای جستجو حذف کند؛ زیرا رتبه آن به درستی به بازدید کننده خدمات نمی‌دهد و استراتژی صاحبان سایت برای گرفتن رتبه بالا برخلاف دستورالعمل‌ها بوده است. تکنیک‌های سئو کلاه سیاه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

استفاده از کلمات کلیدی بی‌ربط در متن

کسانی که با این روش می‌خواهند رتبه سایت خود را بالا ببرند در واقع در حال ضرر رساندن به آن هستند؛ زیرا این مورد یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. در این روش از کلمات کلیدی بی‌ربط استفاده می‌کنند تا بازدید سایت را بالا ببرند.

در این مورد اصلاً نیازی به جریمه گوگل نیست؛ زیرا کاربران بعد از این متوجه می‌شوند با محتوایی بی‌ربط و غیر مفید روبرو هستند صفحه را ترک می‌کنند. طبق الگوریتم موتور جستجوی گوگل ترک صفحه از سوی کاربران یک امتیاز منفی برای سایت محسوب می‌شود و رتبه آن را به‌شدت کاهش می‌دهد.

استفاده از محتوای کپی سایر سایت‌ها

گوگل با فعال کردن الگوریتم پاندا می‌تواند محتوای کپی را تشخیص دهد و دست کسانی که به این روش از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند را کوتاه کند. این یعنی اگر شما مقاله سایر سایت‌ها را منتشر کنید، موتور گوگل متوجه آن خواهد شد و به‌منظور جلوگیری از تقلب و سرقت رتبه شما را کاهش می‌دهد.

 به همین دلیل سایت‌ها تمام تلاش خود را برای تولید محتوای منحصر به فرد انجام می‌دهند و حتی از طریق برخی ابزارها یونیک بودن آن را بررسی می‌کنند تا از گرفتن امتیاز منفی جلوگیری شود.

استفاده اغراق آمیز و بیش از حد از کلمات کلیدی

این مورد یک تاکتیک سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود که به عنوان وب اسپم یا هرزنامه نیز شناخته شده است. در این روش از تعداد بسیار زیادی از کلمات کلیدی در سراسر محتوای خود (برچسب‌ها، متن‌های لنگر و محتوای واقعی) استفاده می‌کنند تا در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشند. گوگل پس از مدتی متوجه این اشکال شده و رتبه این سایت‌ها را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
سئوی داخلی چیست ؟

مخفی کردن متن و لینک‌های غیر مرتبط

برخی اوقات صاحبان سایت‌ها با استفاده از سئو کلاه سیاه از لینک‌ها یا بعضی کلمات استفاده می‌کنند؛ اما آن‌ها را به رنگ پس زمینه در می‌آورند تا قابل تشخیص نباشند. به طور مثال اگر پس زمینه سفید باشد، لینک یا کلمات کلیدی را به همین رنگ در متن می‌گنجانند.

 این کار به این منظور انجام می‌شود که مجموعه‌ای از کلمات کلیدی، متون یا پیوندها برای خوانندگان نامرئی شود؛ زیرا لزوماً مرتبط نیستند. چنین اقداماتی می‌توانند در ابتدا باعث بالا رفتن رتبه سایت در گوگل شوند؛ اما پس از مدتی امتیاز منفی دارند.

تکنیک تغییر محتوا

 تغییر محتوا یک روش سئو کلاه سیاه بوده و شامل تکنیک‌هایی هستند که برای فریب دادن موتورهای جستجو در مورد تعداد بک‌لینک‌ها طراحی شده‌اند. شبکه‌های لینک خصوصی برای ایجاد لینک و انتقال به یک سایت به منظور رتبه بالاتر در موتورهای جستجو استفاده می‌شود. 

در حالی که هدایت بازدیدکنندگان به صفحه دیگر یک تاکتیک خوب است، برخی از آنها موتورهای جستجو را فریب می‌دهند تا کاربران محتوایی متفاوت را مطالعه کنند. این امر رضایت کاربران را کاهش می‌دهد.

استفاده زیاد از لینک‌های داخلی

ایجاد لینک‌های داخلی در متن یکی از روش‌های بهینه سازی محتوای سایت‌ها است. در این روش صاحبان وب سایت به سایر مقالات خود لینک می‌دهند تا کاربران از آن‌ها نیز بازدید کنند. این کار علاوه بر افزایش بازدید باعث می‌شوند کاربران مدت طولانی‌تری در سایت بمانند و رتبه سایت بالاتر برود.

برخی از سایت‌ها به طور اغراق شده لینک‌های زیادی در محتوای خود می‌گنجانند و سبب می‌شوند گوگل آن‌ها را سئو کلاه سیاه در نظر بگیرد. واضح است که چنین کاری رتبه منفی به سایت می‌دهد.

تکنیک ریداریرکت سایه

در این تکنیک سئو کلاه سیاه صاحبان سایت یکی از صفحات خود را با تکنیک‌های سئو به صفحه اول یا نتایج اول گوگل می‌رسانند و سپس در آن یک لینک ریداریرکت قرار می‌دهند. این یعنی وقتی شما وارد این صفحه شوید، فوراً به صفحه‌ای دیگر که محتوای متفاوتی دارد هدایت می‌شوید.

چنین کاری نارضایتی کاربران را در پی دارد و سبب می‌شود از گوگل امتیاز منفی بگیرید. این روش امروزه منسوخ شده است و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تکنیک وب رینگ web ring

در این تکنیک صاحبان سایت چندین صفحه ایجاد می‌کنند و سپس به طور مداوم به آن‌ها لینک می‌دهند تا بازدید خود را بالا ببرند. در واقع آن‌ها یک حلقه لینک سازی بین وب‌سایت‌های خود ایجاد می‌کنند. این روش توسط گوگل به عنوان یکی از تکنیک‌های بلک هت یا سئو کلاه سیاه شناخته شده است و قانونی نیست.

تکنیک ساخت لینک در فوتر سایت

همه وب‌سایت‌ها سه بخش فوتر، هدر و سایت بار را دارند و اگر لینکی در این قسمت‌ها قرار بگیرد، به دلیل تکرار زیاد سبب افزایش فوق‌العاده بازدید می‌شود. در حقیقت صاحبان سایت باید لینکی را در این سه قسمت وارد کنند که برای خوانندگان مفید و کاربردی باشد؛ اما برخی از افراد با قرار دادن چندین لینک سبب رشد صفحه خود می‌شوند. استفاده غیر مطلوب از این قابلیت یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید
ضرورت استفاده از سئو چیست؟

لینک به سایت‌های سمی

برخی از سایت‌ها هستند که توسط گوگل به عنوان اسپم شناخته شده و اصطلاحاً سمی هستند. اگر شما در این سایت‌ها برای افزایش بازدید خود لینک سازی کنید، این مفهوم را انتقال می‌دهید که با این سایت‌ها در ارتباط هستید؛ بنابراین توصیه ما این است که از در هنگام خرید لینک بسیار دقت کنید و فقط از وب‌سایت‌های با اعتبار بالا خرید داشته باشید تا گوگل آن را سئو کلاه سیاه در نظر نگیرد.

چگونه از وب سایت خود در برابر روش‌های سئو کلاه سیاه محافظت کنیم؟

چگونه از وب سایت خود در برابر روش‌های سئو کلاه سیاه محافظت کنیم؟

تنها راه برای محافظت سایت خود از شر سئو کلاه سیاه این است که به طور مداوم وضعیت توده پیوند را نظارت کنید و به سرعت به تغییرات منفی یا مشکوک پاسخ دهید. یافتن چنین پیوندهایی زودتر از موتورهای جستجو مطلوب است. در مرحله بعد، شما باید با صاحبان سایت‌ها با درخواست حذف پیوندها تماس بگیرید.

 اگر این افراد در دسترس نبوده یا مایل به همکاری نیستند، همه پیوندهای غیر ضروری را به ابزار Disavow Links Tools (Google) اضافه کنید و با Yandex و پشتیبانی فنی Google تماس بگیرید.

شما به عنوان صاحب سایت باید قبل از هر چیز با روش‌های سئو کلاه سیاه آشنا باشید و هرگز از آن‌ها استفاده نکنید. مطمئن باشید این روش‌ها در طولانی مدت توسط گوگل شناخته شده و رتبه سایت شما را کم می‌کند؛ بنابراین بهتر است بر روی سایت خود یک سرمایه گذاری طولانی مدت انجام دهید. در ادامه برخی روش‌ها برای رشد ارگانیک سایت شما معرفی شده‌اند.

ربط دادن یا لینک سازی

یک راه بسیار محبوب برای خلاص شدن از شر یک رقیب که از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کند قرار دادن تعداد زیادی لینک به سایت او در سایت‌های بسیار مشکوک است. این تکنیک زمانی برای ارتقای سریع سایت‌ها کار می‌کرد؛ اما اکنون به لطف هوشیاری موتورهای جستجو، تنظیم لینک‌های خریداری شده مجازات دارد و روبات‌ها نمی‌توانند تعیین کنند که چه کسی پیوندها را خریداری کرده است.

کپی کردن محتوا

هر کسی می‌تواند مقالات و متون را بدزدد. این امکان وجود دارد که موتورهای جستجو سایتی که محتوای شما را سرقت کرده‌اند به عنوان سایت اصلی بشناسند. برای رفع این مشکل اول از همه، باید بررسی کنید که محتوا برای چه هدفی کپی شده است. در بسیاری از موارد احتمالاً این کار ازروی‌عمد انجام نشده است و پس از تماس با صاحب سایت، متن با لینک منبع همراه یا حذف می‌شود.

 در صورت امتناع یا سکوت می‌توانید با میزبانی سایت متخلف تماس بگیرید. راه حل شما برای رفع این مشکل تماس با پشتیبانی فنی موتورهای جستجو خواهد بود. شما با نظارت بر سایت‌های خود خیلی سریع می‌توانید متوجه تکنیک‌های سئو کلاه سیاه شده و از ادامه آن‌ها جلوگیری کنید.  

 معرفی روش‌هایی برای رشد سایت‌ها به طور ارگانیک

 معرفی روش‌هایی برای رشد سایت‌ها به طور ارگانیک

تکنیک‌هایی وجود دارند که برخلاف سئو کلاه سیاه برای رشد سایت‌ها مفید هستند و گوگل نیز برای آن‌ها مجازاتی در نظر نگرفته است؛ زیرا آن‌ها را مخرب و منفی نمی‌داند. در ادامه این روش‌ها را معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها به شیوه‌ای مثبت بتوانید بازدید سایت خود را بالا ببرید.

انتخاب صحیح کلمه کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی صحیح در بالا بردن رتبه سایت تأثیر چشمگیری دارد. شما با رعایت این مورد و انتخاب کلمه کلیدی که توسط کاربران بسیار سرچ شده است و در واقع به گوگل ترندز تبدیل شده است می‌توانید سئو سایت خود را بهینه کنید.

بیشتر بخوانید
بررسی بک لینک های سایت | معرفی ابزارهای بررسی

ساخت یا خرید لینک

شما نمی‌توانید خودتان برای سایت‌های خود لینک بسازید؛ همچنین خرید لینک از سایت‌های غیر معتبر می‌تواند به سایت شما آسیب برساند و یک تکنیک سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. بهتر است بک لینک مرتبط را از سایت‌های معتبر خریداری کنید و خود را به صفحات اول سرچ برسانید.

تولید محتوای جذاب و کاربردی

محتواهای جذاب و کاربردی که واقعا دغدغه افزایش اطلاعات کاربر را دارند یا حول محور مشکل کاربر صحبت می‌کنند این توانایی را دارند که آن‌ها را برای مدت طولانی در صفحه نگه دارند. این اتفاق به رتبه سایت شما اضافه می‌کند؛ زیرا گوگل این طور در نظر می‌گیرد که محتوای سایت شما مفید بوده است و باید در صفحات اول قرار بگیرد.

شما با انتخاب عکس‌های مناسب و مرتبط و جمله بندی روان و واضح که همه اقشار جامعه قادر به درک آن باشند می‌توانید محتوایی جذاب تهیه کنید. همچنین بولد کردن برخی از کلمات یا تغییر رنگ آن‌ها تکنیک دیگری برای جذاب کردن محتوا است؛ زیرا در این صورت چشم خوانندگان کمتر خسته می‌شود.

تولید محتوای مستمر و مرتبط

اگر سایتی دارید، به دنبال سئو کلاه سیاه برای افزایش رتبه آن نروید؛ در عوض برای تولید محتوا آن زحمت بکشید و سعی کنید با پخش کردن کلمه کلیدی اصلی و کلمه کلیدی دوم در متن سئو آن را افزایش دهید. همچنین شما باید در این امر استمرار داشته باشید و به طور مداوم محتوای خود را ویرایش کنید.

افزودن مقالات مرتبط دیگر که کیفیت سایت شما را بالا ببرد نیز یکی دیگر از راه‌های جذب کاربران است؛ زیرا آن‌ها با وارد شدن به سایت شما مدت طولانی‌تری در آن می‌مانند و به مطالعه سایر مطالب می‌پردازند. همین رفتار بازخورد مثبت از طرف گوگل دارد و سبب مراجعه مجدد کاربران به سایت شما می‌شود. چنین روش‌هایی برخلاف سئو کلاه سیاه بسیار ساده بوده و منجر به رتبه منفی سایت نیز نمی‌شوند.

سوالات متداول

1. آیا سئو کلاه سیاه روش خطرناکی برای افزایش بازدید است؟

بله توصیه می‌شود هرگز از تکنیک‌های آن استفاده نکنید.

2. چه روش‌هایی تکنیک سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود؟

استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی، استفاده از لینک‌ها و کلمات کلیدی غیر مرتبط، کپی محتوای سایر سایت‌ها، لینک به صفحات غیر مرتبط و…

3. آیا Doorway pages  یا صفحات مشابه تکنیک سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود؟

بله شما در این روش چندین دامنه مختلف برای کلمات کلیدی خود انتخاب می‌کنید که همه آن‌ها کاربران را به یک صفحه هدایت می‌کنند. چنین وضعیتی مورد قبول گوگل نیست.

سخن پایانی

صاحبان سایت‌ها باید بتوانند با استفاده از برخی تکنیک‌ها محتوای سایت خود را بهینه کنند. تولید محتوای کاربردی و رعایت اصولی که برای گوگل مهم است سبب بهینه شدن سایت شما شده و رتبه آن را در گوگل افزایش می‌دهد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، شما به صفحه اول سرچ گوگل می‌روید و بازدید و کلیک سایت شما بالا می‌رود که این امر به افزایش فروش شما منجر می‌شود.

برخی از افراد برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند که روشی غیر اخلاقی برای دور زدن موتورهای جستجو است. درنهایت این روش‌ها سبب کاهش رتبه و جریمه شدن این سایت‌ها می‌شود. در این مقاله در مورد تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و برخی روش‌ها برای اجتناب از آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

5/5 - (1 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *