برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

آنالیز کردن و تست عملکرد سایت همیشه مسئله‌ای مهم و حائز اهمیت بوده است. افراد به دنبال روش‌هایی هستند تا بتوانند به طور صحیح سایت خود را آنالیز کنند. بهینه سازی و سرعت بالا از مشخصه‌های اصلی و مهم کیفیت یک سایت بوده است. تحلیل و بررسی عملکرد سایت به معنای سنجش، جمع‌آوری و ارائه گزارش از داده‌ها و اطلاعات است. هدف از بررسی سایت درک و بهینه کردن مواردی است که گفته شد. اگر با آنالیز و وضعیت سئو آشنایی داشته باشید می‌توانید از وب‌سایت یک تحلیل اختصاصی کنید. در ادامه با برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت آشنا می‌شویم.

از مهم‌ترین کارهای وبمستر برای سایت، داشتن رتبه خوب در موتورهای جستجو گوگل است. گوگل به عنوان اصلی‌ترین موتور جستجو مورد استفاده کاربران وب‌سایت‌ها قرار گرفته است و اعلام کرده است سرعت یک سایت یک معیار مهم در رتبه‌بندی است. هرکدام از ابزاری که معرفی می‌شود به طور متفاوتی می‌توانند به بهبود عملکرد وب‌سایت کمک کنند.

برنامه GTMetrix یکی از برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

برنامه GTMetrix یکی از برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

GTMetrix یکی از ابزارهای رایگان بررسی عملکرد سایت می‌باشد. با این برنامه می‌توان عملکرد وب‌سایت را از نظر سرعت بررسی کرد و نقاط قوت و ضعف وب‌سایت را در بخش‌های مختلف مشاهده نمود. با کمک راهنمایی‌هایی که بعد از سنجش و تحلیل وب‌سایت توسط جی تی متریکس ارائه می‌شود افراد می‌توانند مشکلات موردنظر خود را حل کنند و وب‌سایت خود را بهینه سازی کنند.

باید توجه داشته باشید آماری که به دست می‌آورید فقط منحصر به صفحه‌ای است که آدرس آن را وارد نموده‌اید و تحلیل کاملی از تمام صفحات سایت نمی‌باشد. اگر که می‌خواهید سایر صفحات دیگر وب‌سایت را بررسی کنید الزاما باید آدرس همان صفحه را در فیلد جی تی متریکس وارد کنید. در حالت کلی تحلیل جی تی متریکس شامل 3 دسته اصلی می‌باشد.

 • جزئیات مربوط به رتبه بندی و امتیاز دهی از نظر سایت GTMetrix
 • آمارها و بررسی‌های مهم مربوط به سایت GTMetrix
 • تحلیل حرفه‌ای و تخصصی بخش‌های مختلف در سایت

افزونه گوگل سرچ کنسول

افزونه گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول ابزار بسیار مناسبی برای بررسی، نظارت و پیدا کردن عیب و ایراد وب‌سایت به منظور اخذ کسب رتبه بهتر در نتایج جست و جو گوگل است. گوگل سرچ کنسول یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت است که به افراد کمک می‌کند وب‌سایت خود را از نگاه گوگل ارزیابی کنند و تا هرجایی که به تغییر، سنجش، بهبود و حذف موردی نیاز داشته باشد اقدام کنند.

اگر در جایی اشتباه کنید و گوگل شما را جریمه یا برای شما هشدار بفرستد با سرچ کنسول متوجه شرایط می‌شوید و خودش مشکل را به طور مستقیم رفع می‌کند. گوگل سرچ کنسول از بهترین ابزارها برای متخصصان و کارشناسان می‌باشد چرا که دارای ابزارهای حرفه‌ای برای بهبود عملکرد وب‌سایت است. نه فقط کارشناسان بلکه هر کسی که وب سایتی را اداره می‌کند باید عملکرد آن را هر چند وقت یکبار به طور کامل بررسی کند و اطلاعات دقیقی از موارد زیر داشته باشد:

 • تعداد کلیک‌ها
 • ورودی صفحات مختلف سایت
 • تعداد لینک‌های داخلی و خارجی
 • نرخ کلیک و جایگاه صفحه‌ها در نتایج موتورهای جستجو
 • موقعیت ایندکس شدن صفحات مختلف سایت
 • پیام و اخطارهای گوگل
 • اطلاعات و گزارش کامل از عبارت‌هایی که کاربران جست و جو کرده‌اند تا وارد سایت شوند
 • ارائه مشکلات فنی سایت
بیشتر بخوانید
پشتیبانی از سایت را فراموش نکنید

و اما در آخر مهم‌ترین کاربرد سرچ کنسول کمک به بهبود سئو سایت می‌باشد.

گوگل آنالیتیکس از معتبر ترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

گوگل آنالیتیکس از معتبر ترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

Google Analytics یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت است که بسیار در بین کاربران محبوب شده است. Google Analytics برای سنجش، تحلیل و رصد وب‌سایت طراحی شده است تا به وسیله آن داده‌ها و اطلاعات و گزارشات وب‌سایت را بهینه سازی کنند. استفاده از این ابزار برای افراد رایگان است و بسیار آسان و راحت می‌توان از آن استفاده نمود.

این ابزار می‌تواند اطلاعات بسیار کاملی درباره ترافیک ورودی، واکنش کاربران در سایت، نرخ تبدیل و اطلاعات سودمند در اختیار مدیران وب‌سایت قرار دهد. این اطلاعات می‌تواند بسیار برای رشد صفحه و نتایج موتورهای جستجو مفید باشد. نرخ فرار یا نرخ پرش، ارائه اطلاعات در مورد محل زندگی کاربران، شیوه ورود کاربران، مدت زمان حضور کاربران در سایت از ویژگی‌های بخصوص این ابزار است.

برنامه Woo Rank

برنامه Woo Rank

یکی از مهم‌ترین ابزارهای دقیق و کامل برای بررسی عملکرد سایت می‌باشد که خیلی سریع و راحت وب‌سایت را تحلیل می‌کند و اطلاعات کاملی از مشخصات فنی سایت، On Page و Of Page به افراد ارائه می‌دهد. با برنامه وو رنک افراد می‌توانند میزان ترافیک و رتبه وب‌سایت را در موتورهای جستجو گوگل بالا برده و ورود کاربران را به سایت افزایش دهند و همچنین مشتریان خود را حفظ کنند. با استفاده از وو رنک وبمسترها می‌توانند رنکینگ سایت خود را افزایش دهند. در ادامه به صورت دقیق به مزایای این ابزار می‌پردازیم.

 • سنجش دقیق استراتژی‌های بازاریابی
 • افزایش ورودی کاربران و مخاطبان
 • افزایش دسترسی ارگانیک به وب‌سایت
 • تحلیل و آنالیز کامل سئو رقیبان و هم رده‌‌بندی‌های خود
 • بررسی و تحلیل کامل لینک‌های داخلی و خارجی

در وو رنک یک شمارشگر دایره‌ای و 3 تحلیل‌کننده با رنگ‌های مختلف سبز، زرد و قرمز وجود دارد که هرکدام از آن‌ها معنای خاصی دارد.

 • آنالیزور سبز نشان‌دهنده موارد مثبت می‌باشد که در سایت رعایت شده
 • آنالیزور زرد نشان‌دهنده مواردی هستند که نیاز به بهبود و بررسی دارند
 • آنالیزور قرمز نشان‌دهنده خطاهایی هستند که در سایت ایجاد شده است و به سرعت باید رفع شود
بیشتر بخوانید
صفحه فرود یا Landing Page چیست ؟

با استفاده از اطلاعاتی که در برنامه وو رنک به وبمسترها نشان داده می‌شود می‌توان عملکرد خود را ارزیابی کرد و نقاط قوت و ضعف را مشاهده نمود.

برنامه Semrush از برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

برنامه Semrush از برترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت

یکی دیگر از ابزارهای بررسی عملکرد سایت است که بسیار دقیق بوده و اطلاعات مفیدی برای بهبود سئو سایت در اختیار افراد قرار می‌دهد. وب‌سایت Semrush قابلیت برنامه ریزی شبکه‌های اجتماعی را دارد و با استفاده از آن می‌توان عملکرد شبکه‌ها را بررسی نمود. همچنین می‌توان با این ابزار تقویم محتوایی ایجاد کرد. افزونه Semrush ابزاری همه کاره است که به افراد کمک می‌کند تا رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بالا ببرند.

به جرات می‌توان گفت این برنامه جامع‌ترین ابزار سئو در بازار است و می‌تواند حجم بسیار زیادی از اطلاعات مفید را برای وبمسترها ارائه دهد. علاوه بر ارائه اطلاعات فراوان، کار کردن با آن بسیار آسان است. در این برنامه می‌توانید عملکرد رقبای خود را مشاهده کنید و اطلاعاتی از میزان سختی کلمات کلیدی، شناخت بهترین رقبای خود، شناسایی کلمات کلیدی مرتبط و تحلیل میزان فعالیت رقبا در تبلیغات کلیکی به دست آورد.

برنامه Website Auditor

برنامه Website Auditor

نرم افزاری می‌باشد که به متخصصان سئو و حتی کاربران عادی هم کمک می‌کند رتبه سایت خود را بالا ببرند و آن را بهینه سازی کنند. Website Auditor یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت است که می‌تواند تاثیرات منفی بر وب‌سایت را شناسایی و برطرف کند. این افزونه تخصص بسیاری در کلمات کلیدی دارد و شما با استفاده از آن می‌توانیدکلمات کلیدی رقبای خود را آنالیز کرده و عملکرد بهتری داشته باشید. این ابزار هر صفحه را به طور کامل سنجش و تحلیل می‌کند و هر گونه مشکل فنی یا مرتبط با محتوا را که بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد شناسایی می‌کند.

در آخر گزارش کامل و نهایی از هر عیب را بولد کرده و توصیه‌هایی در مورد نحوه رفع آن ارائه می‌دهد. Website Auditor مسائلی مثل لینک‌های شکسته، تگ‌های متای از دست رفته، سرعت آپلود و بارگذاری ضعیف و دیگر مسائلی که بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد را بررسی می‌کند. Website Auditor این امکان را می‌دهد که در ابتدا لیستی از تمام مشکلات سئو سایت دریافت می‌کنید سپس مشاوره اختصاصی برای حل هر مشکل بر اساس گزینه‌های متعدد دریافت خواهید کرد. آنالیز ابزار Website Auditor به این شکل انجام می‌گیرد:

 • ارائه جزئیات عملکرد سایت
 • برطرف کردن و بهبود مشکلات سئو
 • پیگیری مراحل برای بهینه سازی و رفع مشکلات
 • بررسی امنیت سایت

برنامه SimilarWeb یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت

برنامه SimilarWeb یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت

SimilarWeb به عنوان یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت شناخته می‌شود. SimilarWeb ابزار بسیار مهم و کاربردی است که میزان ترافیک دریافتی وبسایت‌ها را گزارش می‌دهد. SimilarWeb ترافیک و منابع مختلف وبسایت‌های بسیار زیادی را تحلیل می‌کند و اطلاعات دقیقی را به وبمسترها ارائه می‌دهد. از ویژگی‌های این برنامه می‌توان به مدیریت کمپین، ارائه کلمات کلیدی، مدیریت سایت چندگانه، پیگیری نمای صفحه، پیگیری منبع ارجاع و زمان پیگیری سایت اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
گوگل دیسکاور چیست ؟

همچنین خدمات خوبی مثل تمایلات مخاطب، کلید واژه‌هایی که باعث ترافیک پولی می‌شوند، کلمات کلیدی که موجب ترافیک طبیعی می‌شوند، ارائه سایت‌های مرجع برتر، اندازه‌گیری و درصد ترافیک از راه‌های مختلف و میانگین آمار بازدید به ازای هر بازدیدکننده را ارائه می‌هد. SimilarWeb برای هیچ‌کدام از خدماتی که ارائه می‌دهد هزینه‌ای نمی‌گیرد و رایگان است اما به منظور دریافت و دسترسی کامل به اطلاعات لازم است که هزینه‌ای پرداخت شود.

برنامه Alexa

برنامه Alexa

یکی از معتبرترین شاخص‌های جهانی در رنکینگ وبسایت‌ها و وبلاگ‌های موجود در اینترنت می‌باشد. این سایت تحت نظر کمپانی آمازون است. الکسا منبع بسیار مناسبی برای کسب اطلاعات در مورد سایت‌های معتبر اینترنتی می‌باشد. از فواید سایت الکسا مرتب سازی سایت‌های جهان بر اساس محبوبیت می‌باشد. تمامی سایت‌ها بر اساس کشور و موضوع تقسیم شده‌اند.

روش رتبه‌بندی سایت الکسا بر اساس حجم ترافیک تخمین زده شده سایت و مشارکت بازدیدکنندگان، واکنش‌ها و نظرات کاربران در 3 ماه گذشته است. رتبه بندی الکسا به این دلیل مهم است که داده‌ها و اطلاعات سطح بالا را در مورد نحوه ترافیک و همکاری در اختیار افراد قرار می‌دهد. اطلاعات ارائه شده به شما کمک می‌کند که سایت خود را بهبود ببخشید و عملکرد آن را بهتر کنید. البته در حال حاضر این ابزار غیر فعال شده است و دیگر خدمات ارائه نمی‌دهد.

برنامه Quat Cast

یکی از ابزارهای بررسی عملکرد سایت است که می‌توان هنگام استفاده از آن داده‌های خوبی از وبسایت‌های برتر دریافت کرد. Quat Cast از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و تاثیر مستقیمی بر روی جذب مخاطب هدف دارد چرا که بهتر می‌تواند پیش‌بینی کند چه چیزی باعث واکنش مخاطبان می‌شود. این ابزار با قرار دادن تگ‌ در سایت‌ها، ویدئوها و… اطلاعات بسیار خوبی از سن مخاطبان، موقعیت مکانی، جنسیت، نیازها و میزان تعاملات با انواع مختوا را مشخص می‌کند.

همانطور که اشاره شد برای بهبود سئو یکی از کارهای الزامی تحلیل و سنجش وب‌سایت است که برخی ابزارها این کار را راحت و به آسانی انجام می‌دهند. در این مقاله سعی کردیم بهترین و پرکاربردترین ابزارهای بررسی عملکرد سایت را به طور خلاصه با ذکر مزایا و فواید هرکدام توضیح دهیم.

5/5 - (1 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *